Достапни линкови

logo-print

Абас за конечен мировен договор со Израел


Палестинскиот претседател Махмуд Абас изајви дека тој ќе продолжи со разговорите со Израел со цел постигнување конечен мировен договор во наредните девет месеци. Абас нагласи дека палестинците ќе отфрлат секаков привремен или минлив договор што би можело да се одолговлекува. Абас уште еднаш повика Изрел да престане да гради еврејски населби како прв чекор кон постигнување мировен договор. Тој ова го кажа на Генералното собрание на ОН, прв пат како претставник на државата Палестина. Претходно американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Израел и палестинците се согласиле да ги интензивираат мировните разговори.
XS
SM
MD
LG