Достапни линкови

logo-print

Потврдена казната за Чарлс Тејлор


поранешниот претседател на Либерија Чарлс Тејлор

поранешниот претседател на Либерија Чарлс Тејлор

Специјалниот суд за Сиера Леоне денеска ја потврди пресудата од 50 години затвор за поранешниот претседател на Либерија Чарлс Тејлор. Тој е обвинет за воени злосторства извршени во Сиера Леоне, односно за вооружување и помагање на бунтовниците за време на граѓанската војна во таа земја од 1991 до 2002 година. Притоа загинале над 120 илјади луѓе. 65 годишниот Тејлор е првиот екс претседател на некоја држава кој е осуден за воени злосторства пред Меѓународниот суд во Хаг. Тој ќе ја отслужува казната во Британија.
XS
SM
MD
LG