Достапни линкови

logo-print

Во Њујорк состанок за иранската нуклеарна програма


шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф

шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф

Министрите за надворешни работи на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации и на Германија ќе се состанат денеска во Њујорк со шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф. Целта на состанокот е да се разгледа декларираната подготвеност на Иран да ја отстрани повеќегодишната меѓународна загриженост поради иранската нуклеарна програма. Денешниот состанок ќе биде прв директен контакт на шефовите на дипломатиите на Соединетите држави и на Иран Џон Кери и Џавад Зафир во изминативе шест години.
XS
SM
MD
LG