Достапни линкови

logo-print

Амнести ги осудува мерките на руското судство


Меѓународната организација Амнести Интернешнл ги осуди плановите на руските власти за обвиненија против активистите на Гринпис за пиратство. Организацијата ги квалификуваше обвиненијата како „очигледно неосновани“. Рускиот истражен комитет вчера соопшти дека речиси 30 активисти припадници на Гринпис, поради протестот против гигантот Газпром за ископувањата за нафта во Артикот се обвинети за пиратство. Доколку судот донесе одлука дека за виновни, тие можат да се соочат со 15 години казна затвор.
XS
SM
MD
LG