Достапни линкови

logo-print

Руските власти ќе ги тужат активистите на Гринпис


Руските власти планираат судски да ги гонат 30 те активисти на Гринпис кои протестираа поради арктичките активности на рускиот енергетски гигант Газпром. Без оглед на државјанството ако бидат прогласени за виновни, тие би можеле да се соочат со 15 години затвор.
Руската крајбрежна стража го заплени "Арктички Изгрев" бродот на активисти на Гринпис минатата недела откако тие се обиделе да се качат на платформа на Газпром.
За руските власти, акцијата на Гринпис била пиратството во сомалиски стил. Гринпис интернешенел ги отфрли обвинувањата, нарекувајќи ги очајнички обид на руските власти да го оправдаат нивната илегалнна акција во меѓународните води.
XS
SM
MD
LG