Достапни линкови

logo-print

Најавена универзална вакцина против грип


Тим истражувачи од Империјалниот Колеџ во Лондон соопшти дека се блиску до создавање вакцина протв сите форми на грип.
Тие како основа ја користеле пандемијата на свинскиот грип од 2009.
На научниците во Лондон ќе им требаат 5 години за да ја направат универзалната вакција.
Од грип годишно умираат меѓу 250 до 500 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG