Достапни линкови

logo-print

Поранешен агент на ФБИ се изјаснил за виновен за оддавање тајни


Американското министерство за правда соопшти дека поранешниот агент на ФБИ Доналд Сахтлебен се согласил да се изјасни како виновен по обвиненијата дека на Асошиетед Прес му оддавал тајни владини информации околу бомбашки заговор. Во соопштението се вели дека Сахтлебен се согласил на затворска казна од 3 години и 7 месеци за оддавањето тајна, како и за независното обвинение за детска порнографија.
Се наведува дека тој намерно открил информации за националната одбрана на лице кое не било овластено за тоа. Написот на Асошиетед Прес во мај 2012 година ја опишува американската операција во Јемен за спречување на бомбашки заговор на еден авионски лет. Американски претставници тогаш рекоа дека тоа ја загрозило безбедноста на еден агент кој работел на поткопување на Ал Каеда на Арапскиот полуостров.
XS
SM
MD
LG