Достапни линкови

logo-print

Над 80 загинати во напад пред црква во Пакистан


Пешавар

Пешавар

Пакистанските власти соопштија дека во вчерашната експлозија пред една христијанска црква во Пешавар загинале над 80 луѓе, додека стотина други биле ранети. Се наведува дека нападот го извршиле двајца самоубијци кои го активирале експлозивот пред црквата „Свети Јован“ кога во неа имало над шестотини верници. Во Пакистан 4 проценти од населението се христијани и тие често пати се цел на исламски милитанти.
XS
SM
MD
LG