Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат борбите во трговскиот центар во Кенија


Безбедносните сили во главниот град на Кенија Најроби продолжуваат со борбите против исламистичките милитанти кои се забарикадирани во еден трговски центар. Властите велат дека во трговскиот центар има уште 10-15 вооружени напаѓачи, како и непознат број на цивили. Најмалку 59 луѓе загинаа од почетокот на нападот вчера, а повеќе од 1.000 луѓе се безбедно евакуирани. Екстремистичката организација Ал-Шабаб презеде одговорност за нападот, кој според нив е одговор на кениското учество во мисијата за стабилизација на Сомалија. Претседателот на Гана, Џон Драмани Махама, соопшти дека меѓу убиените во Најроби е и познатиот гански поет Кофи Авунор.
XS
SM
MD
LG