Достапни линкови

logo-print

Дамаск ги предаде деталите за хемиското оружје


Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти дека од Дамаск ги добила деталите од сирискиот арсенал со хемсико оружје. „Добивме еден дел за верификација, а очекуваме да добиеме уште“, изјави денеска претставник на оваа организација чие седиште е во Хаг. Се верува дека режимот на претседателот Башар ал Асад поседува околу илјада тони боеви отрови. Дамаск се согласи да ги уништи по заедничкиот предлог на Соединетите држави и Русија со цел да се спречат превентивните воени удари врз Сирија.
XS
SM
MD
LG