Достапни линкови

logo-print

Роверот Кјуриозити не пронајде Метан на Марс


Научниците од американската вселенска агенција НАСА соопштија дека роверот Кјуриозити не пронашол метан на Марс со што се намалени надежите за пронаоѓање живот на црвената планета.
Ова вселенско летало слета на кратерот Гејл во близина на екваторот на Марс минатата година. Ова е во спротивност со претходните набљудувања од вселенски летала и телескопите, кои откриле облаци од метан на Марс.
Роверот на Марс ја продолжува својата мисија. Гасот метан на Земјата е поврзан со живите суштества, и се „ослободува“ со варењето на животнинскиот свет или со распаѓање на растенија.
XS
SM
MD
LG