Достапни линкови

logo-print

Русија нема план за уништување на сириското хемиско оружје


Министерот за одбрана, Сергеј Шоигу изјави дека Русија нема планови за уништување сириско хемиско оружје на својата територија во рамките на договорот меѓу Русија и САД. Русија и САД се единствените земји со капацитет да се справат со ваков предизвок но увозот на хемиско оружје е забранет со закон во САД. Според Шоигу, рече Москва има капацитети но дека одлука треба да се донесе.
XS
SM
MD
LG