Достапни линкови

logo-print

Расмусен охрабрен од ветувањето на Иран


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска изјави дека бил многу охрабрен од иранското ветување дека не сака да развие нуклеарно оружје. „Од интерес на Иран е да работи заедно со меѓународната заедница“, рече тој по изјавата на иранскиот претседател Хасан Рохани дека неговата земја под никакви околности нема да развива нукеалрно оружје. Рохани додал дека примил позитивно и конструктивно писмо од американскиот претседател Барак Обама.
XS
SM
MD
LG