Достапни линкови

logo-print

Самарас со критики до Златна зора


Грчкиот премиер Андонис Самарас

Грчкиот премиер Андонис Самарас

Грчкиот премиер Андонис Самарас изјави дека нема да дозволи крајнодесничарската Златна зора да ја поткопа демократијата во земјата. Тој додаде дека неговата влада нема да допушти, како што рече, „потомци на нацистите да го трујат општествениот живот, да вршат злосторства и да тероризираат“. Грчката полиција синоќа употребила солзавец против стотици демонстранти кои учествувале на антифашистички протест и фрлале молотови коктели и камења врз полицијата во атинското предградие Карецини. Митингот се одржувал на местото каде што ден пред тоа бил убиен музичарот Павлос Фисос. Тој бил нападнат со нож од маж кој, според полицијата, бил член на неонацистичката Златна зора.
XS
SM
MD
LG