Достапни линкови

logo-print

Турција ја затвора границата кон Сирија


илустрација

илустрација

Турција итно го затвори граничниот премин во градот Килис, откако борци поврзани со Ал Каеда го заземаа градот Азаз во северниот дел на Сирија, на 35 километри од Алепо. Се наведува дека околу 300 членови на терористичката група „Исламска држава во Ирак и Левант“ вчера извршиле напад врз бригада на антивладината Слободна сириска армија и ја истерале од пограничниот град. Во судирите биле убиени шест борци, а 25 повредени.
XS
SM
MD
LG