Достапни линкови

logo-print

Светските сили расправаат за резолуцијата на ОН за Сирија


Дијаграм на ОН за употребата на хемиско оружје во сирија

Дијаграм на ОН за употребата на хемиско оружје во сирија

Претставници на ОН од петте постојани членки на Советот за Безбедност остварија средба во Њујорк за да разговараат за резолуцијата со која ќе се спроведе планот на Русија и САД за уништување на хемиското оружје на Сирија во рок од една година. Според соопштението, мал напредок бил остварен во разговорите, кои треба да продолжат и денеска.
Британија, Франција и САД поддржуваат резолуција која ја остава отворена можноста за употреба на сила доколку Сирија не го оствари барањето, на што се спротиставува Русија.
XS
SM
MD
LG