Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја предупреди Хрватска за законот за екстрадиција


Еврокомесарката за правда Вивијен Рединг

Еврокомесарката за правда Вивијен Рединг

Европската унија денеска соопшти дека има намера да воведе санкции против Хрватска околу контроверзните амандмани на законот за екстрадиција. Еврокомесарката за правда Вивијен Рединг изјави дека хрватското придружување кон Шенгенската зона ќе биде доведено во прашање доколку Загреб не ги повлече амандманите. Хрватска ги одобри амандманите само неколку дена пред да влезе во Европската унија на 1 јули. Со измените се ограничува екстрадицијата за кривични дела извршени пред 7 август 2002 година. Хрватска го одби германското барање да го израча поранешниот шпион Јосип Пејаковиќ поради негова поврзаност со убиство на хрватскиот дисидент Стјепан Ѓурековиќ во 1983 во Германија.
XS
SM
MD
LG