Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција го избра новиот премиер


Членови на сириската национална коалиција

Членови на сириската национална коалиција

Опозициската сириска национална коалиција го избра модернистичкиот исламист Ахмед Тоумех за лидер на владата. 48 годишниот Тоумех ќе го замени Гасан Хито, американскиот државјанин со сириско потекло кој беше избран на функцијата во средината на март. Тоумех потекнува од покраината Деир ал Зоур и има блиски врски со Муслимаското братство чии членови го сочинуваат мнозинството во коалицијата. Тоумех е стоматолг по професија.
XS
SM
MD
LG