Достапни линкови

Протести на работниците во Полска


Полскиот премиер Доналд Туск

Полскиот премиер Доналд Туск

Десетици илјади работници излегоa на улиците во Полска да протестираат против владините политики за правата на работниците и нивните платит. Организаторот соопшти дека на протестите во главниот град очекувале да учествуваат сто илјади луѓе. Синдикатите соопштија дека политиката на премиерот Доналд Туск ги повредува интересите на работниците и нивните семејства. Туск веќе шест години ја предводи земјата, но неговата влада ја губи популарноста откако спроведе реформи во пензискиот систем.
XS
SM
MD
LG