Достапни линкови

Рама-дијалогот меѓу Косово и Србија позитивен за целиот регион


Албанскиот премиер Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама по средбата со косовската претседателка Атифете Јахјага во Приштина изјави дека напредокот во дијалогот меѓу Србија и Косово го означил почетокот на нова ера за целиот регион. Тој ја пофали улогата на косовското раководство во процесот на нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград.
Јахјага истакна дека „Косово и Албанија направиле значаен напредок и ги имаат сите шанси да ги покажат своите најдобри вредности, со несебична поддршка од САД и ЕУ.
XS
SM
MD
LG