Достапни линкови

logo-print

Новиот албански премиер Еди Рама во прва посета на Косово


Новоизбраниот албански премиер Еди Рама го избра Косово за прва официјална посета по преземањето на функцијата.
Рама ја објави намерата да ја посети Приштина уште минатата седмица на средба во Тирана со косовскиот премиер Хашим Тачи. Тогаш беше соопштено дека во ноември двете влади ќе организираат заедничка седница во косовскиот град Призрен, посветена на соработката за постигнување на заедничката цел „обединување под небото на ЕУ“.
Албанскиот премиер беше пречекан со државни почести на централниот плоштад во Приштина од премиерот Хашим Тачи и министри од косовската Влада.
XS
SM
MD
LG