Достапни линкови

logo-print

Министрите за финансии на еврозоната за банкарската унија


Министрите за финансии на 17 земји од еврозоната денеска во Виљнус разговараат за формирање банкарска унија со цел стабилизирање на финансискиот систем на Европската унија. Меѓу членките постојат големи несогласувања околу ова прашање, но како што се наведува, има и голема подготвеност тие да бидат надминати до мај идната година. Се наведува дека министрите ќе се осврнат и врз финансиската ситуација во Словенија.
XS
SM
MD
LG