Достапни линкови

logo-print

Смртни казни за четворица силувачи во Индија


Индиски суд денеска им изрече смртни казни на четворицата осудени за фаталното силување во декември лани кое предизвика бес во земјата. Тие беа прогласени за виновни за напад и силување на 23 годишна девојка која потоа почнина од здобиените повреди. Инцидентот поттикна протести во Индија, како и национална дебата за третманот на жената во таа земја. Денешната пресуда мора да биде потврдена од Врховниот суд.
XS
SM
MD
LG