Достапни линкови

logo-print

Путин ја поздрави сириската одлука за хемиското оружје


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека сириската одлука за приклучување кон меѓународната конвенција со која се забранува складирање на хемсико оружје мора да биде поздравена. Говорејќи на самиот на Шангајската организација за соработка во Бишкек, Киригистан, тој потенцира дека овој потег ги покажува сериозните немари на сириската влада. Претседателот Башар ал Асад вчера соопшти дека Сирија ја прифаќа конвецијата како дел од рускиот предлог за избегнување на заканата од американки воени удари. Шефовите на дипломатиите на Соединетите држави и на Русија Џон Кери и Сергеј Лавров во Женева разговараат за деталите на рускиот план. Путин денеска изјави ека Иран има право на нуклеарна енергија за мирољубиви цели.
XS
SM
MD
LG