Достапни линкови

logo-print

Казни за четворицата силувачи во Индија


Индиски суд денеска треба да им изрече казни на четворицата осудени за фаталното силување во декември лани кое предизвика бес во земјата. Тие беа прогласени за виновни за напад и силување на 23 годишна девојка која потоа почнина од здобиените повреди. Инцидентот поттикна протести во Индија, како и национална дебата за третманот на жената во таа земја. Четворицата осудени се соочуваат со доживотен затвор или смртна казна.
XS
SM
MD
LG