Достапни линкови

logo-print

Белата куќа одговори на колумната на Путин во Њујорк Тајмс


Белата куќа одговори на колумната на рускиот претседател Владимир Путин објавена во Њујорк Тајмс. Во текстот, Путин ги критикува САД за, како што рече, тенденцијата да користат „брутална сила“ во споровите во светот. Путин исто така ја стави под прашалник „исклучителноста на Американците“, осврнувајќи се на говорот на американскиот претседател Барак Обама за време на неговото телевизиско обраќање во врска со Сирија.

Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, рече дека „Русија нуди остар контраст кој покажува зошто Америка е исклучителна“ со тоа што ги поддржува човековите права и дома и во странство. Карни рече дека е голема иронија што Путин ја објавил колумната во весник што е симбол на слободата на изразување, нешто, како што рече Карни, е во пад во Русија. Тој исто рака додаде дека Путин е „изолиран и сам“ во обвинувањата на сириските бунтовници за нападот со хемиско оружје во близина на Дамаск.
XS
SM
MD
LG