Достапни линкови

logo-print

Пациенти со ХИВ се врзаа со лисици во болница во Украина


Тројца пациенти во главната украинска болница за лица со ХИВ се врзаа со лисици за креветите во знак на протест против планираното затворање на болницата. Една од демонстрантките, Ана Константинова, оцени дека одлуката за затворање на клиниката е цинична и сурова. Друг пациент, Сергеј Дмитриев, пак, рече дека клиниката е „единственото место каде што луѓето може да си ги спасат животите и да се борат со сидата“. Клиниката има околу 9.000 регистрирани пациенти од цела Украина. Владата вети дека ќе отвори нова установа, но оти сè уште не е подготвена да прима пациенти.
XS
SM
MD
LG