Достапни линкови

logo-print

Реакции за механизмот за суспензија на безвизниот режим


Еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малстром го поздрави денешното усвојување на механизмот за можна суспензија на безвизниот режим од страна на Евроскиот парламент, нагласувајќи дека со тоа ќе се осигура да нема злоупотреба на патувањето без визи.
Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон денеска порача дека не постои опасност за земјите од Западен Балкан наскоро да биде применет механизмот на привремено воведување на визи за државите чии граѓани во поголем број доаѓаат како лажни азиланти во ЕУ.
Иако и натаму е значаен, сепак, бројот на азиланти од регионот на Западен Балкан всушност се намалува, така што земјите-членки на ЕУ немаат основа да бараат Европската комисија да го активира механизмот, наведува Фајон во соопштението.
XS
SM
MD
LG