Достапни линкови

logo-print

Демонстранти повторно се судрија со полиција во Турција


Демонстранти се судрија синоќа со полицијата во неколку града во јужниот дел на Турција. Овие судири се случуваат трета вечер по ред.
Во Хатај над 200 луѓе се конфротирале со полицијата по што силите а безбедност возвратиле со солзавец и водени топови.
Слични судари се забележани и во Анкара и Истанбул. Последниве случувања доаѓаат по само еден ден по погребот на 29 годишното момче кое почина при насилствата на протестите.
XS
SM
MD
LG