Достапни линкови

logo-print

Каталонците со жив синџир за независност


Шпанските каталoнци ќе формираат човечки синџир во должина од 400 километри, во рамките на собирот за независност. Синџирот ќе се протега од француската граница до шпанскиот регион Валенсија, односно на линијата на границите на Каталонија. Катаолонскиот човечки синџир е всушност имитација на Балтичкиот синџир од 1989-та година, кога околу 2 милиона луѓе од Естонија, Литванија и Летонија демонстрираа против Советското владеење.
XS
SM
MD
LG