Достапни линкови

logo-print

Русија го забрани увозот на вино од Молдавија


Руската одлука за забрана на увоз на вино од Молдавија стапи денеска во сила, а образложението е дека во молдавското вино имало штетни материи. Министерот за економија на Молдавија Валериу Лазар изјави дека ваквиот потег на Москва има политичка заднина. Пред неколку дена рускиот заменик премиер Дмитриј Рогозин ја предупреди Молдавија дека нејзините намери за потпишување договор за асоцијација со ЕУ, ќе наидат на одговор од Москва. Москва врши притисок врз Молдавија, Украина и врз некои други земји од поранешниот Советски сојуз, да не склучуваат договори за поблиски врски со Европската Унија.
XS
SM
MD
LG