Достапни линкови

logo-print

Насилства во Турција по погребот на загинат демонстрант


Стотици демонстранти се судрија со полицијата во југоисточна Турција по погребот на учесник на протестите кој починал под неразјаснети околности. Насилствата почнаа вчера во градот Антакија, каде што се одвиваа антивладини протести, а веста за смртта на 22-годишниот Ахмет Атакан поттикна протести и во други градови во земјата. Полицијата во Истанбул употреби солзавец за да ги растера неколкуте стотици демонстранти во центарот на градот.
XS
SM
MD
LG