Достапни линкови

logo-print

Обама се согласил со планот на Русија за Сирија


Барак Обама

Барак Обама

Претставник на Белата куќа изјави дека претседателот Барак Обама се согласи со неговите француски и британски колеги да се испита планот на Русија за меѓународна контрола врз сириското хемиско оружје во рамките на ОН. Неименуван официјален претставник рекол дека Барак Обама, Франсоа Оланд и Дејвид Камерон се согласиле да работат со Русија и Кина за да се обезбеди уништување на сириското хемиско оружје. Владата на Сирија денеска се согласи со рускиот предлог. Сепак, францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус соопшти дека Русија се противи на обврзувачка резолуција на ОН за хемиското оружје на Сирија.
XS
SM
MD
LG