Достапни линкови

logo-print

Портретот на Малала ќе биде изложен утре во во Лондон


Портретот на тинејџерката Малала Јусуфзаи која води кампања за образование на жените во Пакистан ќе биде изложен утре во Националната Портрет Галерија на Велика Британија во Лондон. Портрет ја прикажува Малала како пишува домашна задача, а ја насликал познатиот британски уметник Џонатан Јео.
Уметникот изјави дека портретот подоцна ќе биде даден на аукција за фондот за добротворни цели фонд на Малала. Малала на 16, беше застрелана во главата од страна на Талибанците во северозападниот дел на Пакистан во октомври 2012 година.
Таа беше пренесена во Велика Британија на третман, а во моментов таму живее со своето семејство. Малала минатата недела доби 100.000 евра на Меѓународната детска награда за мир. Парите ќе бидат инвестирани за образовни проекти на девојчињата во Пакистан.
XS
SM
MD
LG