Достапни линкови

logo-print

Сирија согласна хемиското оружје да го стави под надзор


Сириската влада соопшти дека се согласи со иницијативата нејзиното хемиско оружје да се стави под меѓународна контрола. Ова го изјави министерот за надворешни работи Валид ал-Муалем денеска во Москва.
Русија претходно соопшти дека е работи со Дамаск врз конкретен план.
Целта на овој план е да се одбегнат америакнските напади врз Сирија и тоа е поздравено на внимателен начин од Западот.
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е можно ова да биде чекор напред доколку не е тактика за купување време.
XS
SM
MD
LG