Достапни линкови

logo-print

Белград ги распушти српските општински собранија на Косово


Владата на Србија на својата денешна седница донесе одлука за распуштање на собранијата на четирите српски општини во северниот дел на Косово. Одлуката се однесува на општинските собранија на Косовска Миторвица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток. Во соопштениото се наведува дека владата на Србија на формирала Управен тим за воспоставување на Заедница на српските општини на Косово и Метохија.
XS
SM
MD
LG