Достапни линкови

logo-print

Заменик шефот на косовската дипломатија против трговскиот спор


Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими

Косовскиот заменик министер за надворешни работи Петрит Селими повика на надминување на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово и брзо повторно воспоставување на слободната трговија меѓу двете земји. „Навистина се надевам дека ќе направиме неколку чекори назад, да се вратиме на првиот чекор и да решиме да ја почитуваме слободата на трговија и слободата на движење на луѓе и да продолжиме да бидеме добри соседи и пример за многу други балкански земји кои војуваа меѓу себе. Со Македонија, освен етничките тензии од време на време кои се поттикнати од националисти во двете земји, навистина се трудиме да бидеме што е можно повеќе поврзани“, изјави Селими, кој зборуваше во универзитетот Џонс Хопкинс во Вашингтон.
XS
SM
MD
LG