Достапни линкови

logo-print

Асад предупредува на последиците од напад врз Сирија


Сиријскиот претседател Башар Ал Асад го предупреди Вашингтон да ги земе предвид последиците доколку се реши за напад во Сирија. Во интервју за американската телевизија Си Би Ес, Асад изјави дека може да се очекува се, бидејки владата не е единствениот играч во регионот, туку постојат различни фракции и различни идеологии. Може да се очекува натамошна дестабилизација и ширење на тероризмот, оцени Асад. Во меѓувреме, американскиот државен секретар Џон Кери е на европска турнеја, во чии рамки денеска во Лондон разговараше со неговиот британски колега Вилијам хејг. Кери повтори дека сиријскиот режим мора да биде казнет за употребата на хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG