Достапни линкови

logo-print

Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос


Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос.
Според локалните медиуми во Македонија и Грција, медијаторот не доаѓал со нов предлог за решавање на прашањето за името, туку со последниот предлог од април годинава.
Грчкиот премиер Андонис Самарас изминатиот викенд во својот говор на отворањето на Меѓународниот саем во Солун рече дека „Грција нема да преговара за историскиот идентитет на грчка Македонија“.
XS
SM
MD
LG