Достапни линкови

logo-print

Обвинувања за фалсификат на изборите во Русија


Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални обвини дека резултатите од гласањето за локалните избори во Москва се фалсификувани. Тој го даде обвинувањето откако прелиминарните резултати покажаа водство на кандидатот близок до Kремљ Сергеј Сојанин. Според првичните проценки, противкандидатот на Навални има освоено околу 51 процент од гласовите во неделата. Опозиционерот тврди дека се манипулира со резултатите, додавајки дека Сојанин нема освоено повеќе од 50 отсто од гласовите.
XS
SM
MD
LG