Достапни линкови

logo-print

Турција гради нова воена база во близина на Сирија


Турските вооружени сили почнаа со изградба на нова воена база на врвот на ридот Кел, во близина на сирискиот крајбрежен град Латакија, пишува весникот „Хуриет дејли њуз“. На ридот веќе се распоредува воена опрема, која изминатите два дена е донесена со камиони, додава весникот. Базата е во близина на локацијата, на која во 2012 година турски авион беше соборен од силите на сирискиот режим.
XS
SM
MD
LG