Достапни линкови

logo-print

Локални избори во Русија


Жителите на Русија денеска гласаат во 33 провинции за осуммина гувернери, членови на 16 регионални собранија и градоначалници на 11 регионални главни градови. Според предизборните прогнози, кандидатите блиски со Кремљ ќе добијат мнозинбство гласови. Најжестоките борби се водат во Москва, по остра предизборна кампања. Опозиционерите се надеваат на победа во Москва откако власта му дозволи на опозицискиот блогер Алексеј Навални да учествува на изборите покрај обвинувањата за затајување данок.
XS
SM
MD
LG