Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на баратели на азил од Македонија во Германија


Во август годинава се зголемил бројот на баратели на азил од Македонија во Германија. Македонските државјани се на четврто место на листата на странци кои бараат азил во земјата, пренесува Дојче веле. Според информацијата од Сојузното германско МВР, во текот на август 698 македонски државјани побарале азил што е за 225 лица повеќе од јули. Со тоа Македонија се најде на четвртото место во групата од десет држави која во август ја предводи Србија со 1.170 баратели. Потоа следуваат лицата по потекло од Руската Федерација, па Сирија.
XS
SM
MD
LG