Достапни линкови

logo-print

Кери бара европска подршка за воена интервенција во Сирија


демонстранти протестираат за време на обраќање на американскиот државен секретар Џон Кери

демонстранти протестираат за време на обраќање на американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери се среќава со министрите за надворешни работи од земјите членки на Европската унија со цел да обезбеди подршка за американските планови за воена интервенција во Сирија. Европските земји се поделени околу американската иницијатива која следи по наводната употреба на хемиско оружје против бунтовниците. Неколку европски земји бараат официјален Вашингтон да се воздржи од воен напад, додека инспекторите на Обединетите нации ги утврдуваат деталите за наводната употреба на хемиско оружје во близина на Дамаск минатиот месец. Германија е против интервенција а Британскиот парламент гласаше против инволвираност на Велика Британија во воена операција во Сирија. Францускиот претседател Франсоа Оланд, кој претходно ги подржуваше ваквите планови, во петокот изјави дека одлуката ќе се носи по извештајот од Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG