Достапни линкови

logo-print

Холандија одговорна за смртта на тројца муслимани во Сребреница


По денешната пресуда на Холандскиот врховен суд

По денешната пресуда на Холандскиот врховен суд

Холандскиот врховен суд денеска пресуди дека Холандија може да се смета за одговорна за смртта на тројца муслимани во Сребреница во 1995 година. Со оваа пресуда е потврдена претходната одлука на Апелациониот суд, кој пред две години оцени дека Холандија е одговорна за смртта на тројца муслимани по падот на Сребреница и нареди властите на земјата да исплатат отштета на нивните семејства. Апелациониот суд реши дека Холандија е виновна за смртта на овие луѓе бидејќи холандскиот контингент на ОН не смеел да ги предаде на силите на босанските Срби.
XS
SM
MD
LG