Достапни линкови

logo-print

Украинскиот парламент усвои закони за доближување до ЕУ


Украинскиот парламент денеска го усвои првиот пакет документи за подршка на интеграцијата во Европската Унија. Претседателот Виктор Јанукович одржал состанок со претставници на владејачката Партија на регионите, по што тие соопштија дека ќе ги подржат поблиските односи со Европската Унија. Се очекува Украина во ноември да потпише договор со асоцијација со Европската Унија, кој вклучува и спогодба за слободна трговија. Русија отворено се спротиставува на ваквиот план, барајки од Киев да и се приклучи на царинската унија меѓу Русија, Белорусија и Казахстан.
XS
SM
MD
LG