Достапни линкови

logo-print

Белата куќа го поздрави гласањето на комитетот на Сенатот


Белата куќа го поздрави гласањето на комитетот за надворешни работи на Сенатот кој даде поддршка на претседателот Барак Обама за воен напад во Сирија. Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека оваа мерка која ја поддржа комитетот, значи поддршка на националните безбедносни интереси на САД, а истовремено ќе овозможи уништување на способноста за хемиски напади на сирискиот претседател Башар Ал-Асад. Со резолуцијата се поддржува употребата на сила како одговор на нападот со хемиско оружје за кој Вашингтон ја обвинува владата на Асад. Мерката утврдува максимум 90 дена за било каква акција и забранува употреба на копнените сили.
До гласањето дојде откако Обама изјави дека кредибилитетот на меѓународната заедница е доведен во прашање, доколку не го казнат Дамаск за користење на хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG