Достапни линкови

logo-print

Незаслужен пораз на Македонија на ЕП во Словенија


Македонските кошаркарски репрезентативци незаслужено со пораз од Црна Гора го започнаа 38 Европско првенство, откако вечерва судиите не ги признаа поените на Македонија на 1,5 секунди до крајот на натпреварот, откако еден противнички играч ја повлече мрежата од својот кош при шут за Македонија.

Протестите на стручниот штаб не ја сменија одлуката на судиите и со тоа традицијата со пораз да стартуваме на европските првенства продолжи.

Конечниот резултат на дуелот од 1.коло во Б групата изнесуваше 81:80 за црногорскиот состав.

Убедливо најефикасни во нашиот состав беа Мекејлеб со 23 и Дамјан Стојановски со 19 поени.
XS
SM
MD
LG