Достапни линкови

logo-print

Струшка средба за случајот Црква во Октиси


Октиси, 25 август

Октиси, 25 август

Владиката Тимотеј, струшкиот муфтија, Салим Сулејмани и градоначалникот на Струга Зијадин Села денеска треба уште еднаш да се состанат во обид да изнајдат решение за тензиите во Октиси околу изградбата на црквата „Св. Димитрија“ во село Октиси.
На 25 август муслиманите од селото Октиси се спротивставија на закажаното осветување на темелите на црквата.
Во ова село, со над 4.000 жители, околу десет насто се православни Македонци, а мнозинството Македонци – муслимани.
XS
SM
MD
LG