Достапни линкови

logo-print

Путин против еднострана акција во Сирија


Во денешното интервју за Асошитед прес рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не исклучува поддршка на резолуција на Обединетите нации за воени напади врз Сирија доколку се утврди дека Дамаск користел отровен гас врз сопствениот народ. Тој во интервјуто во пресрет на самитот на Г20 во Санкт Петербург го предупреди Западот да не презема еднострана акција во Сирија. Путин наведе дека Москва и испорачала на Сирија компоненти на системот за противвоздушна одбрана С300, но оти ја замрзнала натамошната испорака. Тој изрази жалење поради одлуката на Обама да ја откаже средбата со него во Москва пред самитот на Г20, но изрази надеж дека тие ќе имаат сериозни разговори за Сирија во Санкт Петербург.
XS
SM
MD
LG